Bize Ulaşın: 0312 235 35 24

YDS NEDİR ?

İlgili öğrencilerin bildiği gibi eski adlarıyla KPDS-ÜDS diye bilinen sınavlar 2013 bahar dönemiyle birlikte yeni ismi olan YDS (yabancı dil sınavı) şeklinde değiştirilip tek sınav halinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu sınavda ÖSYM, genel İngilizcenin uyguladığı çok becerili yöntemden ziyade, öğrencinin çoktan seçmeli sınav performansını, dilbilgisi ve okuduğunu anlama ağırlıklı ölçer.

 

 

KİMLER BU SINAVA GİRER?

Kamu personeli dil sınavı adıyla bilinen yeni ismi YDS olan bu sınavın tercih sebepleri çeşitlidir. Dil tazminatı almak, yüksek lisans yapmak ya da üniversitelerde okutman olabilmek gibi sebeplerle insanlar bu sınavda belli barajları geçmeye çalışır. Ayrıca Tıp Fakültesi mezunlarından da YDS notu en az 50 olarak istenmektedir.

 

 

İSTEDİĞİM NOTU NASIL ALABİLİRİM?

2000’lerin ortaları itibariyle birçok özel kurs test tekniğiyle yüksek not aldırma politikasına gidince, özellikle son yıllarda, ÖSYM sistemi biraz daha değiştirip uygulanacak stratejileri minimuma indirdi. Durum böyle olunca önceleri çok zorlanmadan 60-65 gibi notlara çıkabilen adaylar son sınavlarda 45 ve altına kadar düşmüştür. Çok iyi bir dilbilgisi eğitiminin ardından sınavda sorulan soru tiplerine özel bir çalışmayla orta seviye bir öğrenci ortalama 120 saatlik bir eğitimle 70+ puana ulaşabilir.

 

 

DİL EĞİTİMİNDE SÜREÇ

Son yıllarda özellikle 3 ve 4. Sınıf üniversite öğrencileri bu işi mezun olmadan önce halletme taraftarı. Ancak öğretmenleri bile zorlayan bu sınavdan 65+ puan almak zorlu bir eğitim süreci sonunda olur. Biz öğretmenlerin sıkça üstünde durduğu “sindirme” süresi geçmeden, öğrenci tam verim alamaz. Örneğin, dilbilgisi eğitimi gereğinden hızlı verilirse, öğrenci yapı bilgisini tam oturtmadan anlam bilgisiyle karşılaşır. Bir de üstüne bu sınavın ciddi anlamda kelime bilgisiyle de bağlantısı olması, adayların işini daha da zorlaştırır. Bu sebeple adaylara tavsiyemiz, strateji uygulayarak tam öğrenme süreci bitmeden hızla amaca ulaşmaya çalışmaktan ziyade, İngilizce öğrenerek bu süreci geçirip, geçici değil kalıcı çözümler üretmeniz.

 

 

BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Bu tarz zor sınavlar hakkında yeterince bilgisi olmayan kimi öğrenciler sadece kursa giderek amaçladıkları notu alabileceğini sanır. Ancak 3. Hatta 4. kez bile bu tip kursları alan öğrenciler tanıdık. Başarı elde etmek birçok faktöre bağlıdır. Bizim öncelik verdiğimiz en önemli 2 şey “ödev” ve “devam” durumudur. Öğrenci çok özel sebepler hariç derste bulunmalı ve verilen ödevleri mutlaka yapmalıdır. Çünkü sınav grupları müfredatı hızlı ilerler ve öğrenci ders kaçırır ya da herhangi bir konuyu tam anlamıyla oturtamazsa konular birikir ve toparlamakta zorlanır. Sınava güvenli ve konulara hakim giren öğrencilerimizde başarı oranı en üst düzeydedir.

 

 

SEVİYEM INTERMEDIATE’İN ALTINDAYSA NE YAPABİLİRİM?

Birçok kurs genelde standart YDS hazırlık gruplarında orta seviye (intermediate) ister. Öğrencinin seviyesi daha düşükse alternatif programlar önerilir ve süreç uzamış olur. Ancak öğrencilerimiz şunu bilmelidir ki, yanlış yönlendirildiğinde, süreç uzamasın diye hızlı bir süreçte dilediği puanı almaya çalışan öğrencilerde daha çok başarısızlık gördük. O yüzden seviye tespit sınavlarının belirleyici olması ve ona göre bir eğitim süreci önerilmesi gerekir. Tad olarak amacımız, öğrencinin hedef puanına göre uygun sınıfa yerleştirilip, gereken eğitimi TAD ayrıcalığıyla aldıktan sonra sınavda istediği puanı almasıdır.